Met deze uitgave wil de werkgroep “80 jaar Vrede Peer” de lezer stimuleren om zich bewust te zijn van vrede. Vrede is niet vanzelfsprekend. Daarom is het belangrijk om te leren uit het verleden, over de oorlog, over WO II. De werkgroep “80 jaar Vrede Peer” is een geslaagde samenwerking tussen de Culturele Kring Peer, de Heemkundige Kring Wijchmaal en de Heemkundige Kring Peer. Dat blijkt uit deze publicatie waarin de verhalen van de Peerse bevolking over de gebeurtenissen centraal staan.
Uit de deelgemeenten Kleine Brogel, Grote Brogel, Wijchmaal en de stad Peer zijn er verhalen verzameld over de oorlog. Het zijn vooral persoonlijke getuigenissen. Een toenmalig schoolkind vertelt over de eerste oorlogsdag. Het dagboek van burgemeester Voets van Kleine Brogel geeft een ongewijzigde en chronologische neerslag van het dagelijks leven. Iemand vertelt over de verplichte inkwartieringen bij de Perenaars waarbij ‘de goei kamer’ met stro werd bedekt. Er is het ooggetuigenverslag over de gevechten in de lucht. Er zijn de fietsen die verstopt werden. Overgeleverde getuigenissen vertellen over de bevrijding van de Peerse kerkdorpen en de lange herstelperiode. Afsluitend is er een sereen eerbetoon aan de slachtoffers van WO II, van zowel burgers als militairen.
De werkgroep “80 jaar Vrede Peer” heeft de intentie om een fietsroute uit te werken met herdenkingsborden op locaties waar tijdens WO II vliegtuigen gecrasht zijn.
Dit boekje kan, via mail, besteld worden bij de Heemkundige Kring van Peer op het volgend mailadres:
heemkunde.peer@gmail.com. De kostprijs bedraagt 10€ excl. verzendingskosten.
Ondertitel: "Wereldoorlog II in Peer: een terugblik".